ازمیر کارت و سیستم حمل و نقل عمومی ازمیر

یکی از عواملی که در هر شهر میزان رفاه شهروندان را موجب می شود، کیفیت سیستم حمل ونقل عمومی آن شهر است که خوشبختانه شهر ازمیر در این زمینه دارای امتیاز بسیار خوبی است. شما از هر نقطه ای از شهر ازمیر به هر نقطه دیگر می توانید با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به راحتی سفر کنید. سیستم حمل و نقل عمومی ازمیر شامل مترو، تراموای، کشتی های مسافربری، اتوبوس، تاکسی ون، تاکسی و دوچرخه می باشد که در ادامه در مورد هر کدوم مختصر توضیح خواهیم داد. اما قبل از آن با ازمیر کارت آشنا شویم.
cigliizmir

ازمیر کارت چیست؟

ازمیر کارت کارتی است که برای کلیه وسایل حمل و نقل عمومی در ازمیر و همچنین تله کابین ازمیر قابل استفاده است. این کارت قابل شارژ است و هزینه اولیه آن 6 لیر است. لازم به ذکر است که کسانی که در ازمیر زندگی می کنند می توانند شارژ کارت خودرا به صورت اتوماتیک تنظیم کنند به این صورت که زمانی که موجودی کارت کمتر از مقداری که کاربر تنظیم می کند شود مبلغ مورد نظر شارژ می گردد. نکته مهم دیگه اینکه چنانچه از هر یک از وسایل نقلیه عمومی با ازمیر کارت استفاده کردید، در کمتر از 90 دقیقه استفاده از سایر وسایل نقلیه عمومی با ازمیر کارت رایگان خواهد بود.
izmirkart

خطوط مترو در ازمیر

ازمیر دارای 2 خط مترو در دو مسیر می باشد که یکی با نام مترو و دیگری با نام ایزبان شناخته می شود. هزینه سفر با مترو ثابت و در حال حاضر 3.5 لیر می باشد اما هزینه سفر با ایزبان بر اساس مسافت متغیر است. زمانیکه از ایزبان استفاده می کنیم حتما دقت کنیم که بعد از پیاده شدن و هنگام خروج از ایستگاه کارت خود را به دستگاههای نارنجی که وجود دارد نشان دهیم تا هزینه بر اساس مسافتی که طی کردیم محاسبه و الباقی عودت داده شود.
izmirmetromap

کشتی های مسافربری یا واپور

کشتی های مسافربری یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی است که نقش عمده ای در جابجایی مسافران در شهر ازمیر دارند. همانطور که می دانید شهر ازمیر در اطراف خلیج ازمیر شکل گرفته و زمانی که قصد داریم از یک سوی خلیج به سوی دیگر آن برویم بهترین گزینه کشتی های مسافربری هستند. هزینه کشتی های مسافربری نیز ثابت و در حال حاضر 3.5 لیر است.
izdeniz

تراموای ازمیر

در ازمیر دو خط اصلی تراموای وجود دارد. یکی در شمال دریای اژه که مناطق بستانلی و کارشیاکا را به هم متصل می کند و دیگری در جنوب دریای اژه که مناطق کناک، پاساپورت و آلسانجاک را به هم متصل می کند. همچنین خط جدید تراموای به زودی در مسیر کارشیاکا تا چیلی راه اندازی خواهد شد. هزینه تراموای نیز 3.5 لیر می باشد.
izmirtramvay

شبکه اتوبوسرانی ازمیر

شبکه اتوبوسرانی ازمیر که به نام ESHOT می باشد به جرات می توان گفت که تمامی مناطق و محله های ازمیر را به صورت بسیار کارآمد پوشش می دهد. هزینه استفاده از اتوبوس نیز 3.5 لیر می باشد.
izmirbus

ون تاکسی یا دلموش

ون تاکسی یا دلموش نیز یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی است که در ازمیر بسیار مورد استفاده قرارمی گیرد. پرداخت هزینه دلموش ها به صورت پول نقد می باشد.
izmirdolmus

معرفی اپلیکیشن TRAFI

و در آخر یک اپلیکیشن بسیار کاربردی که در مسیریابی و اطلاع از ساعات حرکت وسایل نقلیه عمومی خیلی می تواند مفید واقع شود بهتون معرفی می کنیم. با استفاده از اپلیکیشن TRAFI به راحتی می توانید مسیرهای کلیه وسایل نقلیه عمومی که در بالا ذکر شد البته به غیر از دلموش و همچنین ساعات حرکت آنها را ببینید.
trafiapp

چاپ   ایمیل