شهر باستانی افس در ازمیر

شهر باستانی افس ، مهمترین مرکز تمدن ، فرهنگ ، علم و هنر جهان باستان ، در مرزهای منطقه سلچوک ازمیر واقع شده است. افس ، که تأسیس آن به 8،600 سال پیش باز می گردد ، در نقطه‌ای که شرق و غرب با هم ملاقات می کنند ، به عنوان شهر بندری تأسیس شد. با تحولات سیاسی و تجاری ، پایتخت ایالت آسیا کشور روم شد. این واقعیت که معبد آرتمیس ، یکی از 7 شگفتی جهان ، در افس واقع شده بود ، بازدید کنندگان بیشتری را به شهر جلب کرده است. کتابخانه سلسوس، خانه های شیب دار، تئاتر آنتیک، راه پادشاه و بسیاری از آثار باستان شناسی ، که هر یک شاهکارهای باشکوه معماری هستند ، جذاب ترین سازه های افس هستند.
EFESizmir
افس ازمیر
افس که از بزرگترین شهرهای باستانی منطقه مدیترانه محسوب می شود، در مجموع شهری بی نظیر است که دارای نمونه های معماری برگزیده و ناب از دوره های مختلف می باشد. این شهر به شکل امروزیش، در سال 300 پیش از میلاد از سوی یکی از جانشینان اسکندر کبیر به نام Lysimakhos در دره بین کوه های پاناییر و بلبل، تاسیس شده است.
افس که دارای یکی از بزرگترین بنادر زمان خود بوده، 133 سال پیش از میلاد در تصرف قلمرو رومیان درآمده بود. در قرن های پنجم و ششم نیز به عنوان مرکز مهم سیاسی، تجاری و دینی و پایتخت آسیای صغیر به شمار می رفته. همچنین، این شهر که در عصر هلنیستیک و روم بهترین دوران خود را سپری می کرده، دارای جمعیت 200 هزار نفری بوده است. بسیاری از بقایای امروزی مشاهده شده، از دوران رومی ها بجای مانده اند. در قرن هفتم پس از میلاد، در دوران بیزانس در نتیجه پر شدن بندر افس با گِل، به تپه آیاسولوک که نخستین بقایای افس در آن یافته شده، مهاجرت صورت گرفته است.

مکان های دیدنی شهر افسانه ای افس

شهر باستانی افس ،دارای دو درب ورود می باشد. از دروازه فوقانی وارد شهر افسانه ای افس شوید و کاوش در میراث باشکوه شهر باستانی را شروع کنید. کتابخانه سلسوس ، گراند تئاتر ، خانه های تراس ارزش دیدن دارد. شما باید حداقل 3 ساعت وقت خود را برای بازدید از شهر اختصاص دهید.

جاده لیمان

جاده لیمان طولانی ترین خیابان افس است که اودئون و بندر باستانی را به هم متصل می کند. دو طرف خیابان ، جایی که احساس خواهید کرد در یک رژه تاریخی قدم می زنید ، با ستونهای باشکوه تزئین شده است. این جاده که در آن از پادشاهان استقبال می شود و مراسم مذهبی برگزار می شود ، زندگی باشکوه آن دوره را نشان می دهد.
جاده لیمان افس ازمیر

کلیسای مریم

کلیسای مریم در شمال خیابان لیمان واقع شده است. یکی از هفت کلیسای اول مسیحیت در جهان. همچنین محل ظهور مذهب کاتولیک نیز است. از آنجایی که حضرت مریم در این کلیسا به عنوان «مادر پسر خدا» شناخته می شده، برای مسیحیان از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. این مکان جایی است که روح شما را با بوی آویشن تازه آرام می کند.
کلیسای مریم شهر افس

تئاتر بزرگ

تئاتر بزرگ در دوره امپراتور کلادیوس ساخته شد و در سال 117 میلادی به پایان رسید. این بزرگترین تئاتر در دنیای باستان است با ساختار بسیار تزئینی و سه طبقه ای و پله های صندلی با ظرفیت 24 هزار نفر. وسعت این تئاتر سرنخ هایی در مورد جمعیت و ساختار فرهنگی شهر در آن زمان نشان می دهد. علاوه بر اجراهای تئاتر ، از پهلوانان نیز به عنوان یک عرصه استفاده می شد. سنت پاول که در سال 503 میلادی به افس آمد ، در تئاتر بزرگ موعظه کرد تا طرفداران دین جدید مسیحیت را پیدا کند.
در جشن های پرنعمت ، برای احترام به خدای شراب دیونیسوس نمایش های مختلفی در تئاتر برگزار شد. داستان ماسک های خندان و گریان تئاتر از این جا نشات گرفته است. تئاتر بزرگ میزبان مشهورترین ارکسترها و ستارگان جهانی مانند استینگ ، التون جان ، جو بایز ، میکیس تئودوراکیس ، ری چارلز ، خوزه کارراس بوده است.
تئاتر بزرگ افس

جاده مرمر

خیابان مرمری امکان برقراری ارتباط بین کتابخانه سلسوس و اودئون را فراهم می کند. در این راه که خودروها در آن تردد می کنند، افراد پیاده نیز فراموش نشده اند؛ به این منظور، سکوهایی بلندتر از سطخ خیابان واقع شده که در کنار راه اصلی، نقش پیاده روهای امروزی را ایفا می کنند. درک عمیق شهرسازیِ انسان محور در قرن ها پیش، واقعا تحسین برانگیز می باشد. در مسیر مرمری، سر و پای یک زن حک شده قرار گرفته است. این سنگ مرمر که به نظر می رسد نخستین بیلبورد تبلیغاتی جهان باشد، تداعی کننده خانه عشق کمی بالاتر از آن می باشد.
خانه عشق افس

خانه عشق

از جمله مکان های محبوب دریانوردانی که به افس می آمدند، خانه عشق می باشد که در تقاطع خیابان کورتلر و خیابان مرمر واقع شده است. مشخص است که مردان پس از یک آیین کوتاه در مقابل مجسمه آفرودیت در ورودی ، داخل می شده اند. چه کسی می داند این خانه چند عشق پنهانی دارد که دیوارهای آن با موزاییک هایی که چهار فصل را به تصویر می کشند تزئین شده است.

کتابخانه سلسوس

کتابخانه سلسوس چشم نوازترین مکان در ویرانه های افس است که تا به امروز زنده مانده است. کتابخانه افسوس سلسوس سومین کتابخانه بزرگ در دوره کلاسیک پس از کتابخانه های برگاما در اسکندریه ، مصر و آناتولی بود. این كتابخانه كه در آن زمان 14000 كتاب داشت ، نقش مهمی در پرورش افراد مشهوری چون هیراکلیتوس حکیم ،  آرتمیدوروس تعبیر کننده خواب ، كالینوس شاعر و سورانوس پزشک ایفا كرد. نمای باشکوه کتابخانه سلسوس ثروت این شهر را در آن زمان نشان می دهد. در نمای بیرونی چهار مجسمه زن وجود دارد که نمایی از شکوه و عظمت است. این کتابخانه همچنین یک آرامگاه یادبود است. در زیر دیواره غربی ساختمان یک سارکوفاگ از سلسوس وجود دارد. مجسمه سلسوس که در اینجا واقع شده است ، امروز در موزه باستان شناسی استانبول در معرض نمایش است. خورشید که بعد از ظهر از پشت کتابخانه فرو می رود ، یک جشن بصری را ارائه می دهد که در آن می توانید عکس های خلاقانه بگیرید.
کتابخانه سلسوس

جاده کورتلر

جاده كورتلر كارآمدترين خيابان شهر است كه از دروازه هراكل تا كتابخانه سلسوس امتداد دارد. سیستم گسترده فاضلاب در زیر کف پوشیده از صفحات مرمر ، سطح تمدن را که در آن زمان به شهر رسیده بود ، اثبات می کند. ساختمانهای یادبودی مانند چشمه ترایانوس ، معبد هادریانوس و حمام اسکولاستیکا در این خیابان واقع شده اند. حتی ساکنان جدید شهر که در وصف آتها کتاب ها نوشته شده است ، گربه های ناز هستند که در این پیاده روی شما را همراهی می کنند.
جاده کورتلر افس

خانه های شیبدار

خانه های شیب دار این شهر که جزو ثروت های آن نیز محسوب می شوند، دارای سرنخ هایی از سلایق شخصیِ افراد منتخبِ ساکن در این منطقه و میزان ثروت آنها، می باشد. برای دیدن این خانه ها که دیوارهایشان مزین به نقاشی و کف آنها با موزاییک تزئین شده، علاوه بر هزینه ورودی به افس، باید 36 لیر دیگر نیز برای بازدید از خانه های شب دار پرداخت کنید که در قسمت داخلی، دارای ورودی مجزایی می باشند.
خانه های شیبدار افس

حمام اسکولاستیکا

حمام اسکولاستیکا سازه ای سه طبقه در ورودیِ واقع در خیابان کورتلر می باشد. این حمام دارای دو ویژگی متمایز می باشد که یکی از آن عدم دریافت هزینه ورودی از افراد بی بضاعت می باشد؛ به نظر می رسد این اقدام در آن زمان، در مبارزه با اصلی ترین عنصر تمدن هاريال یعنی جدایی طبقات بوده و پاکیزگی که نیازی اصلی هر انسانی است را برای همه قابل دسترس می کرده. ویژگی مهم دیگر نیز کاربرد فناوری پیشرفته نسبت به دوره ای که در آن واقع شده است، می باشد. حمام اسکولاستیکا نه تنها برای پاکیزگی، بلکه به عنوان محیطی جهت اجتماعی تر شدن و تفریح نیز به کار می رفته؛ به نظر می رسد هنگام قدم زدن در میان بقایای بجامانده، صدای قهقهه های پیچیده در محیط را می توان شنید.
حمام اسکولاستیکا

معبد هادریان

این معبد به افتخار هادریانوس (امپراطور روم)، ساخته شده که جزو سازه های نادری است که از عصر باستان تا به امروز پابرجا است. بر روی درب ورودی نقش های برجسته ای جلب توجه می کنند که حاکی از افسانه تاسیس افس می باشد. به رغم گذشت زمان طولانی سپری شده، نقش و نگارهای روی آن واقعا هنوز خیره کننده می باشند. به نظر می رسد ستون های حکاکی شده جلوی معبد توانسته اند تاکنون با قدرت گرفتن از حمل مجسمه های امپراطورهای روم باستان، همچنان محکم و استوار پابرجا ایستاده اند.
معبد هادریان افس

معبد دومیتیان

معبد دومیتیان در مسیر اودئون تا ورودی خیابان کورتلر قرار گرفته. اهالی افس برای نشان دادن قدرانی خویش به امکانات مهیا شده توسط امپراطور دومیتیان، این معبد را ساخته اند. دومیتیان نخستین امپراطوری است که به نامش در افس معبد بنا شده است. با پذیرش مسیحیت، مجسمه واقع در آن تخریب و به غیر از بخش های سر و بازو هیچ قسمت آن باقی نمانده است.
معبد دومیتیان

ساختمان شهرداری

ساختمان شهرداری (Prytaneion) مکانی است که روابط دیپلماتیک با اداره شهر انجام می شود و تالارهای آن مجهز به مجسمه های خدای و امپراتور است. مجسمه های آرتمیس ، یکی از با ارزش ترین آثار موزه افسس ، در کاوش های اینجا یافت شد. در کنار ساختمان و واقع در محراب الهه «هستیا»، آتشی که مقدس تلقی می شده، همواره برافروخته بوده است. از آنجایی که این آتش نماد استقلال و جاودانگی شهر درنظر گرفته می شده، همیشه از خاموش شدن آن جلوگیری می کردند.
ساختمان شهرداری افس

اودئون

در عصر باستان و برقراری افس، جلسات شورای شهر، تئاتر و مسابقات در محلی تحت عنوان «اودئون» برگزار می شد. اودئون واقع در شهر باستانی افس، محوطه ای تئاتر گونه با ظرفیت 1400 نفر می باشد. این مکان امروزه هر از گاهی میزبان کنسرت های موسیقی کلاسیک و فستیوال جاز است. تاثیر شفا دهندگی و وحدتِ موسیقی را با نشستن در ردیف های بجا مانده از تمدن قدیمی، درون خود حس خواهید کرد.
اودئون افس

شهر باستانی افس کجاست؟

شهر باستانی افس در منطقه سلجوق واقع در جنوب ازمیر جای دارد. این شهر در فاصله 83 کیلومتری از ازمیر، 3.5 کیلومتری از سلجوق، 19 کیلومتری از کوش آداسی، 552 کیلومتری از استانبول و 628 کیلومتری از آنکارا قرار گرفته است. نزدیک ترین فرودگاه به افس، فرودگاه عدنان مندرسِ ازمیر است و نزدیک ترین ایستگاه قطار نیز در سلجوق می باشد.

هزینه ورودی و ساعات بازدید شهر افس

هزینه ورودی افس 60 لیر می باشد. ساعات بازدید از شهر باستانی افس که 365 روز از سال را باز است، در ماه های آوریل تا اکتبر: 08:00 – 19:00 و در ماه های نوامبر تا مارس، 08:00 – 17:00 می باشد.

چاپ   ایمیل